הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
21.02.18 ו' אדר התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
טורקיה: נמשכת הריסת קברים יהודים עתיקים
חילול בית העלמין החדש בוילנא
חילול בית העלמין החדש בוילנא
הריסת הקברים והמצבות בבית העלמין היהודי העתיק באיסטנבול, טורקיה, נמשכת ללא הרף, וכל הזעקות והמחאות עד כה לא הפסיקו את הזוועה – כך עולה מעדויות שנמסרו בימים אלו לרבנים ולאישי ציבור העוקבים אחרי הנעשה במקום.
משה רוט
04.04.2008 - 1:31
בבית העלמין היהודי העתיק באורטוקוי, כמו בעוד שני בתי עלמין יהודים באינסטנבול, קושקונז'וק וחוסקויי, נעשו מאמצים להסוות את מלאכת ההרס הנורא, לאחר המחאות שהגיעו מרחבי העולם. בין היתר, נפרסו משטחי בטון על חלקות קבורה שנעלמו, ומצבות אבן הוצבו ללא קברים מתחתיהן, כדי להעלים את הפשעים הנוראים.

אולם ההסוואה, טובה ככל שתהיה, לא יכולה להסתיר מה שקורה בבתי העלמין ובחלקות הקבורה, בהן טמונים רבבות יהודים, בני הקהילות המקומיות במשך יותר מ-500 שנים, ובראשם גדולי תורה מאותה תקופה, כמו רבינו אליהו מזרחי זי"ע הרא"ם, מהר"י באסן זי"ע (בחוסקויי), בעל "שער המלך" ובעל ה"מחנה אפרים" זי"ע, בעל ה"דברי אמת" זי"ע (בקושקונז'וק), הרה"ק רבי נפתלי כץ בעל ה"סמיכת חכמים" זי"ע (באורטוקוי) ועוד רבים אחרים.

מבקרים שהיו במקום מספרים על מראות זוועה של עצמות אדם המתגלגלות בין גושי עפר ואבנים, קברים מנותצים, מצבות שבורות, ולידם ערמות אספלט ובטון שהאמורות להפוך חלקות קבורה עתיקות לכבישים או לבתי מסחר ענקיים שייבנו במקום.

בני הקהילה המקומית מנסים להפחית בחשיבות המצב, וטוענים כי מדובר בפגיעות קלות בלבד בבתי העלמין שהופסקו, אולם המצב בשטח שונה לחלוטין.

כך, למשל, סיפרו צאצאיו של הרה"ק רבי נפתלי כץ זי"ע, בעל ה"סמיכת חכמים", כי ראו במו עיניהם כביש שנסלל וקניון שנבנה בתוך שטח בית הקברות העתיק אורטוקוי, תוך חילול וביזוי של מאות ואלפי קברים שהיו במקום ושנעלמו לחלוטין מהעין. במקומות אחרים ניתן היה להבחין בשכונות מגורים שלמות שנבנו בתוך בתי העלמין, כאשר גדרות האבן סביבן נבנו ממצבות שנעקרו מחלקות קבורה שהיו במקום. בארטוקוי נבנה גם בסיס צבאי שלם בתוך שטח בית העלמין, וגם כאן ניתן להבחין במצבות בחומה המקיפה אותו.

ח"כ הרב שמואל הלפרט, יו"ר הועדה העולמית לשיקום בתי עלמין באירופה, שפנה כבר בנושא זה אל הרבנים הראשיים לישראל, הביע זעזוע עמוק לנוכח הממצאים וההרס בבתי העלמין בהם טמונים גדולי תורה מלפני מאות שנים, וקרא ליוצאי תורכיה בישראל ולרבנות הראשית לפעול באופן מיידי כדי למנוע את המשך הרס הקברים והחטוטי שכבי המתבצע בהם.

הוא ציין כי לאחרונה הגיעו אליו פניות רבות של משפחות יוצאי תורכיה בישראל, שהתארגנו לצורך העניין, וכן של מרכז רבני אירופה, שהביעו דאגה לנוכח מה שקורה בבתי העלמין באיסטנבול בפרט, כולל הזנחה של שנים רבות בטיפול בחלקות הקברים.

בימים אלה הביא ח"כ הרב הלפרט את הנושא לידיעת רבנים ואישי ציבור רבים בארץ ובחו"ל, אשר גם הם הביעו זעזוע מהמצב וקראו לארגן מחאה עולמית עד שייפסק הרס הקברים ובתי העלמין בטורקיה.


רוסיה: המופתי גינה נאצות נגד יהודים
הגר
דרישה משר הפנים: היערכות לאכיפת חוק "חג המצות" (איסורי חמץ)
שריפת חמץ בבני ברק. (ארכיון)

לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com