הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
21.02.18 ו' אדר התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
סערה בקרב יהודי איטליה

"קטקומבה" של גולי ארץ ישראל בפני סכנת הריסה, יו"ר זק"א יהודה משי זהב שביקר במקום: "מדובר בדור האחרון שראה את בית המקדש, השיניים הפזורים בקטקומבה אכלו מ"קרבן פסח"
משה רוט
29.01.2008 - 19:20
כאלפיים שנה לאחר שקברו אלפי משפחות יהודיות "גולי ארץ ישראל" את יקיריהן בקטקומבות, מערות קבורה עמוקות מימי רומא העתיקה, מתחת לאדמה בתבנית מסדרון צר וארוך, מעורר הדבר סערה בעולם היהודי ואף עשוי להשליך על היחסים עם ממשלת איטליה.

ראשוני היהודים הגיעו לרומא בימי בית חשמונאי, במאה השנייה לפני הספירה, אבל הקשר בין רומא לירושלים התהדק עם הכיבוש הרומי של ארץ ישראל

במשך שלש מאות וחמישים השנים שחלפו מכיבוש א"י בידי פומפיאוס עד למאה הארבע לספירה היו דברי ימי עם ישראל כרוכים ואחוזים בתולדות רומא, בשנים אלו התחולל המרד היהודי הגדול 66 לספירה, חרב המקדש 70 לספירה וכלי המקדש הובאו בתהלוכת נצחון לרומא, שם הם מונצחים עד היום הזה בתבליט שעל שער טיטוס. גם ששת אלפים חמש מאות שבויים יהודים הובאו לרומא כאשר דוכא המרד ביניהם מי שהיה להיסטוריון הרשמי של המלחמה ההיא יוסף בן מתתיהו שכתב את ספרו "יוסיפון". כאשר התקוממו היהודים נגד רומא בראשותו של שמעון בר כוזיבא הוא בר כוכבא שוב הובאו אלפי שבויים יהודים לרומא לאחר שדוכא המרד.

וילה טורלוניה שימשה בימי הפשיזם האיטלקי מעונו של הרודן בניטו מוסוליני. ב-1918 נודע כי מתחת לווילה נמצאת "קטקומבה" יהודית, בה קבורים יהודים מהמאה הראשונה לספירה. שודדים וארכיאולוגים פרצו אלפי כוכים שבקטקומבה שדדו את כדי הקבורה, השליכו ופיזרו את השלדים והגולגולות על פני הכוכים והאדמה. חלק מהממצאים שנשדדו מהמקום מוצגים במוזיאון בוותיקן שברומא. בקטקומבות גם ערכו היהודים האנוסים בימי האינקוויזיציה את תפילותיהם בעת סדר ליל הפסח.

לאחרונה החליטו הרשויות ברומא על פתיחת ה"קטקומבה" לביקורים של הציבור הרחב, ולבצע עבודות שיפוץ כדי להבטיח את הקטקומבות ולמנוע קריסה. ממשלת איטליה אף הקצתה 1.5 מליון יורו לשיפוץ ואחזקת הקטקומבות. תוך התעלמות מאלפי השלדים והגולגולות של היהודים הפזורים בכוכים הפרוצים ונראים באופן גלוי לאורך קילומטרים ארוכים של המחילות התת-קרקעיות.

כאשר נודע הדבר ליו"ר ארגון זק"א יהודה משי זהב, הוא מיהר להעביר את הידיעה ל"אתרא קדישא", משלחת מטעמה שנסעה לשם, אף סולקה מהמקום, בשל חשש של הרשויות שהם יבצעו במקום חפירות פרטזניות.

לפני כמה שבועות נסע לשם יו"ר זק"א יהודה משי זהב וביחד עם ראשי הקהילה היהודית הגיע להבנה עם רשויות העתיקות ברומא על תיאום ביקור בקטקומבה בנסיון להגיע להבנה ופתרון בפתיחת הקטקומבה לקהל הרחב מבלי שיפגעו אלפי השלדים והגולגולות הפזורים במקום.

בשל היעדר חמצן. הזמן המקסימאלי להימצא מתחת לקרקע הוא 18 דקות בלבד. ולכן הרשויות אינן מרשות ביקורים במקום, אלא רק אחרי תיאום מועד מראש.
ביום חמישי במועד שנקבע מראש, נסע לשם שוב יו"ר ארגון זק"א, ובסיור שערך במקום יחד עם ראשי הקהילה היהודית ברומא, בפיקוחה של נציגת רשות העתיקות האיטלקית גב' סימונה מורטה. חשכו עיניו, לאורך קילומטרים מתחת לאדמה, פרוצים אלפי כוכים ובתוכם פזורים בגלוי שלדים גולגולות ועצמות. משי זהב אף ערך כמה חפירות ניסיון באדמה הכבושה במקום, והתברר לו שכל הקרקע לאורך המחילות בעומק של חצי מטר באדמה, הינה אדמת קודש מעורבת עם עצמות וגולגולות שהושלכו ע"י השודדים במקום. משי זהב אף הצליח לצלם כמה וכמה כוכים שבהם נראים היטב ציורים של מוטיבים יהודיים, מנורת בית המקדש, שבעת המינים, ארבעת המינים ועוד.

משי זהב מיהר לעדכן את מנכ"ל "מרכז רבני אירופה" הרב מנחם מרגולין, ובשבוע שעבר נקבעה ישיבה דחופה בראשותו של הגאון הרב אברהם יפה שלזינגר רבה של גענף-שווייץ ויו"ר אגף בתי העלמין במרכז רבני אירופה. משי זהב הציג בפני הרבנים את הממצאים והתמונות שצילם בקטקומבות. העלה בפני הרבנים את החשש הגדול מפני ביזוי נוראי של אלפי שלדי "גולי ארץ ישראל" הקבורים במקום. בישיבה הוחלט לבקש מהרשויות ברומא תיאום מועד לביקור נוסף בקטקומבה, כדי להציג תוכנית מסודרת של פתרונות הלכתיים כיצד לנהוג בשלדים.

כמו כן נפגש משי זהב עם השר לענייני דת הרב יצחק כהן שאף בפניו הוצגו הממצאים החמורים. יו"ר זק"א אמר לשר: "מדובר בדור האחרון שראה את בית המקדש, השיניים הפזורים בקטקומבה אכלו מ"קרבן פסח". השר הרב יצחק כהן החליט שהנושא מעבר להיותו הלכתי, הוא גם נושא לאומי, וביקש לכנס בדחיפות ישיבה בה השתתפו: נציג שגרירות איטליה בישראל, נציג משרד החוץ, נציג הוותיקן. כדי להעביר להם את מסר חד משמעי, שהעם היהודי לא יעבור לסדר היום ולא ייתן שיפגעו ויחללו את קבריהם של "גולי ארץ ישראל".לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com