הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
23.02.18 ח' אדר התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
עשור לאסון ורסאי - עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און שבים ומתריעים - דבר כמעט לא נעשה

עד האסון הבא ? לפני כ- 11 שנה, ניהלו עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, בשם לקוחותיהם, תביעת ליקויי בניה, נגד קבלן מסויים. התיק התנהל בפני בית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, בפני השופט אמנון סטרשנוב. הקבלן הנתבע הגיש חוות דעת מומחה מטעמו, שניתנה על ידי המהנדס אלי רון.
NPV
21.05.2011 - 23:51
נשלח ע"י יוסי קורציק
yossi.kurtchik@gmail.com
טל: 052-3437286
באותה עת, אלי רון לא היה מהנדס ידוע בקהילת המומחים. היה זה שנים רבות  בטרם קריסת  אולמי  ורסאי .
לפני שהחלה שמיעת ההוכחות במשפט, ובטרם חקרו עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, בחקירה נגדית, את המהנדס אלי רון, ערכו עורכי הדין, כדרכם בקודש, בדיקות שונות, על מנת ללמוד מיהו המהנדס שהתייצב לימין ההגנה. איסוף המידע על המומחה העומד להיחקר בחקירה נגדית דרוש לצורך בחינת מקצועיותו ומיומנותו של העד המומחה.
או אז, חקרו עורכי הדין בר-און וכהן את המהנדס אלי רון במשך כ- 6 שעות רצופות, בחקירה נגדית, בפני השופט סטרשנוב. במהלך חקירתו של אלי רון הוצגו בפניו מסמכים וממצאים שונים, אותם אספו עורכי הדין בר-און וכהן, לענין מקצועיותו ומהימנותו של המומחה.
במסגרת חקירה נגדית מאומצת זו, נחשפה שיטת הבניה הקלוקלת, אותה המציא המהנדס אלי רון – שיטת הבניה "פל-קל". עוד נחשפה הביקורת הקשה שנמתחה על שיטת "פל-קל", על ידי המכון לחקר הבניה ב"טכניון" וגופים אחרים. בכלל כך, הציגו עורכי הדין לבית המשפט דוגמאות למקרים בהם נפצעו אנשים בעקבות השימוש בשיטת הבניה הכושלת, הוכח, כי צמרת מומחי הבניה בישראל התריעו על השיטה המסוכנת, בגינה כבר אירעו תאונות רבות, שגבו מחיר יקר (הרוגים ופצועים).
במהלך החקירה הנגדית, הגישו עורכי הדין ורד כהן ורענן בר-און, לבית המשפט המחוזי בתל-אביב-יפו, עשרות מסמכים המתייחסים לשיטת הבניה הכושלת, "פל-קל", אשר אף סומנו כמוצגים על ידי השופט סטרשנוב.
הוכח, כי שיטת הבניה שהמציא אלי רון, ולפיה נבנו אלפי בניינים ברחבי הארץ, הינה מסוכנת, וכי תקרות רבות שנבנו בשיטה זו התמוטטו. עוד הובאו קביעותיהם של מכון התקנים, מומחי בנין, משרד הפנים, משרד השיכון ומשרד התמ"ת, לפיהן השיטה מסוכנת. למרות זאת, הוכח, כי המהנדס אלי רון הוסיף לבנות בשיטה זו.
עורכי הדין בר-און וכהן קראו, בתום החקירה הנוקבת, לחדול מהשימוש בשיטת פל-קל, וחזרו והתריעו מפני הכשלים המסוכנים בה.
לאחר הדברים האלה, התפרסמה ביום   31/3/2000  כתבה במוסף "7 ימים" של עיתון "ידיעות אחרונות". בכתבה זו נחשף חלק מהחקירה הנגדית שביצעו עורכי הדין בר-און וכהן למהנדס אלי רון, בדבר שיטת ה"פל-קל", ואף נחשפו כמה מהמסמכים שהוגשו, המוכיחים את כשלונה של השיטה.
חלפה למעלה משנה מאז החקירה הנגדית שביצעו עורכי הדין בר-און וכהן ומפירסום ממצאיה בתחקיר של "ידיעות אחרונות". דבר לא נעשה !
והנה, ביום  24/5/2001 , התקבלה הבשורה האיומה על קריסת אולמי ורסאי, בירושלים, שניבנו בשיטת "פל-קל", ופורסמו הידיעות המזוויעות אודות מספר בלתי נתפס של הרוגים ופצועים מהקריסה.
כך, למרות חשיפת מסוכנות שיטת הבניה, על ידי עורכי הדין בר-און וכהן, ולמרות פירסום ההתראות והאזהרות מפני השימוש בשיטה זו, לרבות הגשת עשרות המסמכים הרלבנטיים – דבר לא נעשה. האסון התרחש.
לאחר האסון רואיין (במסגרת כתבה בעיתונות המקומית ביום 1/6/2001) התחקירן לשעבר של "ידיעות אחרונות", מר שלמה אברמוביץ, ונשאל – מה היה המידע הראשוני שגרם לו לערוך את התחקיר? בתשובה אמר מר אברמוביץ:
"  התחקיר החל מכך שמפתח השיטה, אלי רון, הופיע כעד מומחה מטעמו של קבלן
בתביעה של אדם שטען, כי לאחר שקנה את הדירה נמצאו בה ליקויים קשרים. עורכי הדין של אותו קונה, ורד כהן ורענן בר-און, החליטו לעשות תחקיר אודות אותו עד מומחה, וכך עלו על כך, שכבר ב- 1988 העלה המכון הלאומי לחקר הבניה השגות אודות שיטת פל-קל  " .

כידוע, לאחר אסון ורסאי, הוקמה ועדת חקירה ממלכתית, בראשות השופט ורדי זיילר, נשיא בית המשפט המחוזי בירושלים. גם לידי ועדה זהו הועברו המסמכים שהגישו עורכי הדין בר-און וכהן בשעתו, לבית המשפט המחוזי בתל-אביב.
כך, התייחסה הוועדה גם למסמכים שהועברו לרשותה, ופירסמה את מסקנותיה, העולות בקנה אחד עם ההתראות שנמסרו עוד  טרם  קריסת אולמי ורסאי.
למרבה הצער, כשם שלא נעשה דבר עם התראותיהם של עורכי הדין בר-און וכהן לפני אסון ורסאי, כך כמעט ולא נעשה דבר עם מסקנותיה והמלצותיה של ועדת זיילר.
נזכיר, כי היקף בניה עצום בישראל בוצע בשיטת פל-קל. לרבות בתי כנסת, בתי מלון, דירות, בתים פרטיים, מרכזי קניות, בנייני משרדים, מבני ממשלה. למשל – בנק ישראל בירושלים, מחלקת יולדות בבית החולים נהריה, בית החולים פוריה, משרדי הממשלה בנצרת, ועוד ועוד.
למרות שועדת החקירה הממלכתית קבעה, כבר בשנת   2003 ,  כי יש לבצע שינויים מערכתיים בענף הבניה, הרי עד כה לא סיים משרד הבינוי והשיכון את מלאכת יישום מסקנותיה של הועדה.
עד היכן ננקוט בשיטת ה"סמוך" ו"יהיה בסדר" ? האם אין די במחיר הכבד שגבתה שיטה זו עד כה ? האם אנו ממתינים לאסון הבא ?לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com