הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
21.02.18 ו' אדר התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
בזוית עין והפעם: פותחים עסק!

כתבה מס' 3
שלמה פרלמן
04.05.2009 - 18:11

בזוית עין

כתבה שלישית / מאת: זאבי ינובסקי

והפעם: פותחים עסק!

המצב הכלכלי קשה. קשה מאוד. לבני הזוג דרוקמן יש מזל. אבא של רוחל'ה ר' חצק'ל שמו, פסח עליו המשבר הכלכלי. דילג כאילו לא שם לב על קיומו והשאיר אותו לנוח על זרי הדפנה עם עושרו האגדי אי שם באמריקה.

איש טוב הוא ר' חצ'קל. בפרט אם רק בת אחת יש לו שבעלה חובש את ספסלי בית המדרש זה כבר 15 שנה ושולח לו נחת בכל מיני וריאציות.

ור' חצ'קל לא מאכזב. הוא חושב שהגיע הזמן לתת לזוג עצמאות. לא שהוא לא ימשיך להעביר כספים מחשבונות בשוויץ. אבל צריך לתת להם לנסות להרים את הראש לבד. הם כבר גדולים ויכולים להתנהל בעצמם.

הוא מציע לרוחל'ה לפתוח עסק. מבין שלל עסקאותיו של ר' חצ'קל הוא מתעסק גם בבגדי ילדים. על זה הוא ממליץ. משהו בתחום הזה כדי שהוא יוכל להעביר מניסיונו העשיר ולעזור לזוג להרים את עצמם.

וממחשבה למעשה. עקבתי אחרי שלבי ההתפתחות והנה.

תגידו רגע. איזה שם הייתם נותנים לעסק חדש בתחום הלבשת הילד?

אני יעזור לכם: בוטיק התינוק. הכל לילד. תינוקיו. וכדו'. לא?

אם תסחפו: בגדי יוקרה. בגדי מלכות. אשת חיל. כל מיני שמות מפוצצים שהגו לכם קרובים וידידים החל משואבי מים ועד חוטבי עצים שהפכו פתאום להיות 'מבינים' גדולים בתחום הזה, ומתקשרים אליכם כל שעתיים להציע עוד שתי שמות שעלו להם ממש בזה הרגע, ונראה לה – למציעה - שמה שאמרתי לך אתמול בערב, הרעיון השלישי מתוך שבע, הוא הכי מקורי, אופנתי ועכשווי. על אף שגם ההצעה השביעית היא לא ממש רעה, אבל היא יותר מודרנית ושובבית ואתם רציתם ללכת על משהו עדין.

או אז הזוג מתחיל ממש להתבלבל משלל ההצעות של יועצי אחיתופל שמונו ללא כתב מינוי ובלי יכולת פיטורים. ובארוחת ערב בשלהי היום יושבים הזוג ודנים בכובד ראש בהצעות שעלו היום על השולחן. (אז מה היה לנו היום?)

וכאן רוחל'ה מגלה שהפתק של רוחי, גיסתה של ציפי השכנה של דודה שלך מהבניין פשוט נאבד. היא נתנה לך כמה רעיונות ייחודיים ועכשיו הוא כנראה יצא לטיול בלי להשאיר עקבות. ממש לא יפה.

זהו. את לא יכולה להמשיך. חייבים את הפתק ההוא. להתקשר לרוחי ישרות לא נעים לך מכמה סיבות. אחד, כי לא דיברת עם רוחי על הרעיון באופן ישיר והרעיון החמוד עבר 3 ידיים עד שהגיע אליך. שתיים, כי זאת שהביאה לך את הפתק תעכב אותך עכשיו בטלפון 40 דקות שממש לא מיותרות לך בערב פתיחת החנות. ושלשית, מה היא תחשוב? שהרעיונות שהיא מעבירה לך לא מוצאים חן בענייך ולא ייחסת לזה חשיבות? אחרת הוא לא היה נאבד. נו? מה עושים?

עד שהתרגלת לעובדה שהפתק איננו, כבר בחרתם ברוב קולות.

ג'ידיקיד.

זהו. שם מפוצץ לכל הדעות. עכשווי, מודרני, עדין, ילדותי, בוגר, צנוע, אירופאי, ובקיצור הכול.

של מי היה הרעיון? מה ס'תומרת של מי? בעיקרון אני חשבתי על זה לבד ובת דודה שלי שיפצה לי את זה 'קצת'. אבל העיקרון הוא שלי אשית. כך המיועדת להיות עוסקת עצמאית.

בימים הבאים כל נושא השיחה יהיה סביב השם המוצלח שנבחר. כאות הוקרה של העוסקת לבת דודה המיוחדת המוצלחת, כבר השיגה רוחל'ה את מספרי הטלפון והמיילים של כל משרדי הפרסום החרדיים והעבירה לבת דודה. היא מסבירה לה שהיא כל כך מוצלחת, והרעיון של השם ג'ידיקיד כל כך 'מפוצץ' ואולי כדאי שתנסה לברר במשרדי הפרסום אם הם מחפשים מישהי מוצלחת ויצירתית עם רעיונות יפים. "לכי תדעי", "אף פעם אי אפשר לדעת". "שלח לחמך על פני המים". "צריך לנסות", "השתדלות". "את ממש ענקית ומוכשרת". "לכי על זה". "זה מתאים לך בול". "הם יאהבו את הרעיונות שלך. בטוח".

וכמובן שבכל השיחות היא תנסה להריח מכל חברותיה איך השם. אם הם חושבים שזה יפה או לא. אחת שתעקם קצת את האף – היא תזכור לה את זה לדורות. כל הספסל למטה כבר ידעו שהם לא 'מסתדרות' ואף אחת לא תדע למה. בעוד שנה גם היא עצמה לא תזכור מדוע ואז הם יתחילו להמציא דברים זו על זו. כי הרי חייבת להיות סיבה למריבה. זה לא התחיל סתם כך. (זה לא בגלל השם של החנות, אני לא כזו תינוקית).

ועכשיו חושבים על לוגו. על גרפיקה. וגם משהו שיהיה מתאים לדרישות. ילדותי, יוקרתי, זול, ועוד ועוד.

בורסת השמות של גרפיקאיות מוכשרות התחילה לעלות. השוויגער מציעה (לא, חס וחלילה, לא מתערבת) שיש לה אחיינית מוכשרת שסיימה עכשיו ללמוד והיא מוכנה לעשות בחינם כדי להיכנס לשוק, לא כ'פת לה. גם גיסתך מתקשרת שיש לה גיסה שעושה עבודה מאוד מיוחדת אבל היא לא זולה כי עבודה שלה זה נכס. זה מותג. כולם עושים אצלה. גם ריקי מהחלוקים - הלוגו ההוא שאת מכירה – זה רעיון שלה. תחשבי על זה. ויום אחד גם הבעל חוזר מהכולל ושח כי החברותא שלו סיפר לו היום ממש 'במקרה' שאשתו גרפיקאית והוא 'מוכן' לעשות את העבודה תמורת תשלום צנוע רק בגלל שאנחנו חברים. מי אמר שחברים לא עוזרים כשצריך?

ואז התקשרה חברה שלך מהסמינר שלא ראית אותה מיום שעברת לגור בביתר ועד עצם היום הזה, ואחרי שיחת נימוסין והעברת חוויות מהעבר היא מספרת לך שהיא שמעה שאת מחפשת גרפיקאית והיא תשמח 'לעזור' לך. לא שהיא כ"כ צריכה את העבודה, ב"ה יש לה לקוחות, אבל היא חושבת שבתור חברות ותיקות ראוי שהיא תציע את עצמה – כפי שהיא עושה. אבל רק תבטיחי לה שאת לוקחת אותה בחשבון. (אל תדאגי, היא ממש לא צריכה אותך ויש לה לקוחות, אבל פעמיים ביום היא תתקשר להתעניין מה שלומך ותשאיר לך הודעה בתא קולי שהיא חיפשה אותך).

האמת, שבחירת גרפיקאית ללוגו זה היה עיקר הבעיה. כי בישיבת הצוות המורחבת של אותו יום בערב הוחלט כי לאור ריבוי הטובות של אנשי החסד (מי כעמך ישראל) והצעות נדיבות של חברים למחירים טובים ואטרקטיביים רק בגלל הידידות, נפלה ההחלטה כי את החשבוניות יעשו אצל אחת, את המודעות לעיתון יעשו אצל השנייה, הבניה של הלוגו אצל השלישית, והפליירים ברחוב אצל הרביעית.

אבל מכיוון וכולם כבר הטיבו להסביר לה שהלוגו הוא המרכיב הכי חושב כי זה מה שחודר לאנשים למוח, וזה בניה של ה'מותג', על זה עוד לא קיבלו החלטה איזו גרפיקאית תזכה בכך. אבל הזוג ממש לא הבין למה עכשיו פתאום שאר הגרפיקאיות עצבניות עליהם ואומרות שבלי לוגו ובסיס של צבעים הם לא יכולות להתחיל לעבוד. אז מה? אז לא החלטנו על לוגו וצבעים, למה אי אפשר להכין לנו חשבוניות ומודעות? אח"כ נוסיף לוגו. איזה אנשים קשים!

ואחרי שנפל הפור על הצבעים ועל הגרפיקאית, התחיל שלב משא ומתן ארוך ומייגע שערך בעלה עם הגרפיקאית (בכל זאת, אחרי הסכם השכירות שהוא ניצח בה, ושאר משאים ומתנים שעמד בהם בהצלחה לטובתו, הגרפיקאית זה הדבר הקטן אצלו. בכל זאת הוא עשה כמה שנים בכולל וכתב כמה 'חבורות').

כאן הוא ממש יצא מכליו. למה לוקחים כ"כ הרבה כסף על מילה אחת צבעונית? למה זה צריך לקחת כמה ימים? (תביאי לי מחשב ואני עושה לך לוגו בשנייה....). כשהוא עשה בירור קטן וקולט שיש משהו שהוא עדיין לא יודע עליו התערער לו בטחונו האישי. אז נכון שבנדל"ן הוא מייבין גדול וישב גם בשביל חברים שלו על מו"מ וחוזים, ונכון שאצל כולם ידו הייתה על העליונה, אבל דווקא על הגרפיקאית הצעירה הוא לא יכול. אף אחת לא הסכימה לעשות לו לוגו ב 25 ₪.

כשזה הסתיים לא לטובתו, הגיעו שיחות הטלפון משאר הגרפיקאיות האחרות כמה הלוגו מכוער ולא מכבד את העסק ואם היית נותנת 'לי' היית רואה מה זה לוגו. לוגו לוגו. צבעים חיים. לקחת איזה טירונית. עכשיו תאכלי אותה.

עם ההרגשה הזו ניגשה רוחל'ה ליום הגורלי לפתוח את החנות.

כמי שצפה בזווית עין על הליך קבלת ההחלטות בעניין השם והלוגו, יצאתי אני עצמי לסיבוב מחקר איזה שמות יפים ומפוצצים אנשים נותנים לחנות שלהם. לדעת האם אכן השם המפוצץ של זו המעומדת להיות יחצני"ת בכל משרדי הפרסום החרדיים אכן ראויה לכל הערכה. ובכלל, מה הצבעים שתופסים את העין בשלט ובלוגו.

הופתעתי.

היו שמות עכשוויים ומודרניים. היו שמות מפוצצים ושלטים מרהיבי עין, היו גם היו. אבל היו דברים יפים לא פחות. קבלו חלק מהם.

הלבשה קליין.

תיווך קמינר.

רבינוביץ

דסקל טקסטיל

פיצוחים רפאל

פלאפל עזרא ועוד כהנה.

ואני עומד נבוך. ממש מתפלא. למה קליין למשל לא נתנה שם יותר מוצלח לחנות כמו: הכול לקליין. ומדוע קמינר לא נתן 'עולם התיווך', ורבינוביץ מגאולה תקרא לחנות 'בגדי מלכים', ודסקל מהבדים למה לא נתנה 'מלך הטקסטיל', ופיצוחי רפאל היה נותן 'הפינה המתוקה של רפאל', ופלאפל עזרא היה צריך לתת 'פלאפלוש'. איך למען ה' הם מחזיקים כבר 50 שנה עם שלט מתבלה שבקושי רואים את השם העסק, ודלתות חורקות שצריהם לא שומנו בשני עשורים האחרונים? החשכה בחנות לא מבריחה לקוחות אפילו שאין שם דקורציה ואקוסטיקה, מעצב פנים ומעצב חוץ.

גם הכיתוב נראה שמעולם לא עבר תחת גרפיקאית מקצועית. כל אלו שם העסק הוא בכיתוב אחיד ובלי לוגו. משל סגן השר במעמד שר בשעתו לפני 50 שנה הורה לאסור שילוט שאינו מגופן המזכיר מודעות אבל, ואך ורק בצבע חום דוחה. כזה: דסקל טקסטיל. ושלא תתמהו, כל אלו חיתנו אותנו ואתכם בצורה הזו בלי להחליף את שם העסק ואת הגופן. ככה, בלי מעצב פנים. פרנסה הייתה להם בשפע. רק אנחנו היום מוכרחים להתקדם ולהתחדש.

אח"כ פלא שהסבתא לא מבינה מה זה כל הניירות שיש לך בחנות, ומתמיהה בקול מה כתוב כאן (בהצביעה על הלוגו) ולא משתכנעת בשביל מה זה כל הצעצועים האלו בחלון ראווה.

לא, אי אפשר להחזיר את הגלגל אחורה. אנחנו בשנות 2010. לפתוח חנות בגאולה או ברבי עקיבא על סגנון עתיק בניחוח דסקל&רבינוביץ, זה כמו לנסוע היום עם סוס ועגלה בכביש ירושלים תל אביב. אבל בואו לא נשכח את הטעם היפה ואת החן המתוק שיש לחנויות האלו טרם הם נעלמים לנו. כנסו מהר לצלם כדי שנעביר לדורות הבאים באיזה פשטות חיו פעם.

יודעים מה, יתכן וכדאי לנסות לפתוח חנות חדשה במרכז רבי עקיבא בניחוח עתיק, בטעם של פעם. עם פלורוסנטים משתלשלים מהתקרה בשרשראות ברזל דקות, ועוד סממנים כאלו. יתכן וזה יתפוס, משהו ייחודי ומעניין. חיפשתם מקורי, לא?

דרוש משקיע.

לתגובות: zeviyanovski@gmail.comלכתבה זו טרם התפרסמו תגובות
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com