הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
21.02.18 ו' אדר התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
תוך שנה לא יהיה מקום בבית העלמין ירקון
בתי קברות
בתי קברות
מצוקת הקבורה מחריפה - ובכמה יישובים בארץ נותרו מקומות מעטים בלבד. בבית העלמין ירקון, בו נקברים רוב המתים בגוש-דן, ייגמרו מקומות הקבורה בתוך שנה. בבתי קברות רבים בארץ כבר החלו לקבור בקומות, בשל המצוקה
משה רוט
31.07.2008 - 16:40
שמחה רנד, סמנכ"ל חברה קדישא של תל אביב-יפו והמחוז, סיפר על מצוקת מקומות הקבורה. "חברה קדישא תל אביב-יפו משרתת 24 רשויות. היא מנהלת שישה בתי עלמין - יפו, טרומפלדור, נחלת יצחק, קרית שאול, חולון וירקון. בעוד כשנה יגמרו מקומות הקבורה בבית העלמין ירקון".

הוא הסביר כי נותרו בבית העלמין ירקון כ-5,000 מקומות פנויים. "כרגע קבורים בבית העלמין 70 אלף בני אדם. נשארו מקומות קבורה לעוד 4,500-5,000 איש ואז לא יהיה עוד איפה לקבור. אנחנו קוברים 8,000 איש בשנה. זוגות נקברים כבר שנים בחלקת קבר אחת. היינו גם הראשונים לקבור בקבורת הסנהדרין - קבורה בכוכים באולמות קבורה. השיטה נותנת מענה להרבה יותר קברים על אותו דונם. הנושא של קבורת שדה לא יוכל להמשיך. אנחנו משרתים שני מיליון איש ואם לכל אחד יידרש קבר, זה לא ייתכן שלכולם יהיה מקום".

בית העלמין ירקון הוא בית הקברות היחיד הפעיל בגוש-דן (כלומר היחיד שבו לא צריך לשלם עבור חלקת קבר) ובו נקברים מתים מתל-אביב, רמת-גן, חולון, בת-ים, קריית-אונו ויישובים נוספים. רנד אמר כי חברה קדישא צריכה כסף כדי לרכוש שטח ולבנות בתי עלמין חדש ולכך אין מימון. "הוויכוח עם הממשל הוא על מי יממן את הקנייה. מדובר בעשרות מיליוני שקלים. כתבנו מכתבים לראש הממשלה לא פעם ולא פעמיים בבקשה למימון, אך הוויכוח עדיין לא תם. אם לא נמצא פתרון, בהחלט נהיה בצרות".

גם בחיפה הולכים ואוזלים מקומות הקבורה בבית העלמין בכפר-סמיר. בשנים האחרונות נפתח בית עלמין בתל-רגב, בו נקברים המתים מחיפה והקריות, פרט לקריית אתא, לאחר שגם בית העלמין בצור-שלום התמלא עד אפס מקום. מחברה קדישא הספרדי בחיפה נמסר כי הכוונה היא לקבור בקומות או בעל ואשה יחד, כדי לחסוך מקום. "בשלב מסוים נגמרו מקומות הקבורה באזור חיפה וכשזה קרה התחילו לקבור בשיטות החדשות. הרבה אנשים לא מוכנים להיקבר בצורה כזו ורוצים להיקבר בדרך המסורתית. הבעיה היא שאין מה לעשות בקשר לזה כיוון שבאמת אין מקומות קבורה", אומרים בחברה קדישא בחיפה.

הממשלה מנסה לפתור את הבעיה. משרד האוצר החליט לכלול בחוק ההסדרים הצעה שנדונה לפני שנה לעידוד אופן הקבורה החדש על-ידי תוספת תשלום לגופי קבורה ללא מטרות רווח. לפי נוסח החלטת הממשלה מאפריל 2007, "תוספת התקציב תועבר לרשות הארצית לשירותי דת במשרד ראש הממשלה ותחולק לחברות קדישא בישראל".

בנהריה החליטו לעשות מעשה עקב המצוקה, שם אמורים להיגמר מקומות הקבורה עוד החודש. במועצה הדתית בעיר אומרים כי בשנתיים האחרונות נאלצים לקבור את מתי העיר במקומות הבודדים שנותרו בבית הקברות הוותיק בדרום נהריה, סמוך לחוף הים. כ-100 מפגינים ערכו עצרת מחאה מול בניין העירייה בשבוע שעבר, והביאו לקבורה סמלית את "כבוד המת".

ראש המועצה הדתית בעיר, מרדכי ועקנין, סיפר כי בשל המצוקה, נאלצו אנשי החברה קדישא להרוס למעשה את כל השטחים הציבוריים בבית העלמין. "כשאין ברירה, ומפני שבכל פעם הבטיחו לנו שזה עניין של חודשים, התחלנו לקבור גם בשבילים, וגם במקום סככות שנבנו לשימוש האבלים, ואחר כך גולשים קצת לכיוון הים, וקצת לכיוון חצרות של השכנים. כל הזמן אנחנו מתריעים, ומזהירים, ואף אחד לא עושה דבר.

הפתרון נמצא במרחק של שבעה ק"מ מנהריה. סמוך לכביש 70, דרומית לצומת כברי, עומד כבר שנים השטח המיועד להפוך לבית עלמין, כאבן שאין לה הופכין. בין השאר תקועה הקמת בית העלמין בשל ויכוחים בין היישובים הסמוכים, לבין המועצה האזורית מטה אשר, לה שייך השטח, ולעיריית נהריה. המועצה הארצית לתכנון ובנייה שנדרשה לנושא, תבעה כי לפני תחילת הקבורה במקום, יש להקים מחלף בכביש 70, שיאפשר קיום לוויות ללא הפרעה לתנועה. הנושא עדיין מעוכב בדיונים בוועדות השונות.

"הרשויות טוענות שחייבים להכשיר את הכבישים והשבילים והתשתיות במקום לפני שמתחילים לקבור, אבל התוכניות תקועות", מבהיר ועקנין. "אנחנו אומרים, תנו לנו חלקה קטנה, שנוכל להתחיל לקבור שם. שלא יהיה ביזיון המת, אבל הם לא מוכנים". לדברי ועקנין, מי שאמור היה לפתור את הבעיה, הוא משרד הפנים - האחראי על שתי החלופות - אך לדבריו המשרד אינו נענה לפניותיו.

מדוברות המשרד לשירותי דת נמסר בתגובה לכתבה כי "כל נושא הקצאת קרקע לקבורה, נמצא בלעדית באחריות ובטיפול הרשויות המקומיות ומנהל מקרקעי ישראל. למשרד אין כל סמכות בנושא זה. המועצה הדתית והמשרד לשירותי דת - כמפקח על פעילות המועצה הדתית - נכנסים לתמונה רק לאחר שהקרקע אושרה לבית עלמין והם מפעילים ומבצעים את הקבורה בפועל.

"על מנת שחברות קדישא יוכלו להתחיל בביצוע בניית הבניינים המיועדים לקבורה רוויה יש לבצע שינוי בתעריפי הקבורה. נושא זה מונח מזה כמה חודשים על שולחנה של ועדת הכספים בכנסת ולצערנו עדיין לא הסתיים ההליך".לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com