הגדר כדף הבית הפוך לדף הבית
21.02.18 ו' אדר התשע"ח
גלריה מהארץ גלריה מהעולם גלריה יהדות חדשות מבזקים וידאו פורומים יהדות צרכנות ושיווק דעות הוסף למועדפים הגדר כדף הבית NPV news - חדשות פלוס
"היכן ניתן למצוא בעולם אומה הרגישה לאיכות הסביבה כפי שהתורה מצווה עלינו?"
הכינוס באולמי סיטי טאואר ברמת גן
הכינוס באולמי סיטי טאואר ברמת גן
■ בכנס 'חרדים לסביבה' שהוקדש לנושא 'איכות החיים בשכונות החרדיות' הוצגו פתרונות לנושא איכות הסביבה בראי ההלכה ■ רה"ע י-ם הרב אורי לופוליאנסקי: "אנו אכן 'חרדים לסביבה' למרות הקשיים האובייקטיביים המציגים באור שלילי את הציבור החרדי ■
משה רוט
14.07.2008 - 20:48
"יש לנתק מהשורש את הסטיגמה המתייחסת למגזר החרדי כציבור שפחות ערני ורגיש לנושא איכות הסביבה. היכן ניתן למצוא בעולם אומה הרגישה לאסתטיקה, להיגיינה, לניקיון ולאיכות סביבה כפי שהתורה מצווה עלינו?", שאל הרב הראשי לתל אביב–יפו הרה"ג ישראל מאיר לאו, בדברים שנשא בכנס 'חרדים לסביבה'. בכנס, שהתקיים ביום חמישי בירושלים והוקדש לנושא איכות החיים בשכונות החרדיות, נטלו חלק ראש עיריית ירושלים הרב אורי לופוליאנסקי, ח"כ הרב מאיר פרוש, ראשי ערים וחברי מועצות מקומיות, עסקנים, אנשי תקשורת ומובילי דעה.

בהמשך דבריו פירט הרב לאו אחת לאחת את המצוות וההנהגות הכרוכות בשמירה על הניקיון וההיגיינה כמו גם על איכות הסביבה. "מצוות נטילת ידיים, מקווה טהרה בכל בוקר קודם התפילה, דיני שטיפה הדחה ומליחה במזון, דיני היזק ראייה, בל תשחית, הציווי שלא להשחית את העץ בעת מלחמה וכן היחס לחי לדומם ולצומח, כל אלו קיימים רק במקורות היהדות", אמר הרב לאו.

ראש עיריית ירושלים הרב אורי לופוליאנסקי ציין בדבריו כי למרות הקשיים האובייקטיביים, הצפיפות בה אנו חיים עם משפחות מרובות ילדים, אנו אכן חרדים לסביבה וזאת כחלק מהחינוך והווי החיים במגזר. עיריית ירושלים המנוהלת ברובה על-ידי נציגי ציבור שומרי תורה ומצוות, הפכה את נושא איכות הסביבה לדגל מרכזי בכל המחלקות והאגפים, כחלק בלתי נפרד מהעשייה השוטפת.

ח"כ הרב מאיר פרוש אמר כי יש לברך את היוזמה הברוכה של הארגון והעומד בראשו הרב יהודה גנוט, וציין כי תחום הגנת הסביבה לא מקבל את הביטוי ההולם אותו במסגרת תקציב המדינה. "הציווי שלא לכרות את העצים במלחמה נראתה אולי תמוהה בעבר הרחוק, אבל כיום חיוניותם ליקום מובנת ומן הראוי לתת את הדעת ולהקדיש למשרד להגנת הסביבה את התקציבים הנדרשים לקיומו הסדיר", אמר הרב פרוש. למנכ"ל המשרד להגנת הסביבה מר שי אביטל, שנוכח אף הוא בכנס, לא נותר אלא להסכים לדבריו. עם זאת, אמר, כי למרות מוגבלויות המשרד שהוא עומד בראשו, הוא מבטיח לעמוד ולסייע לפעולותיו הברוכות של הארגון.

הרב יהודה גנוט, יו"ר הארגון פירט בפני המשתתפים את פעילות הארגון בשנה האחרונה בכל הארץ ובכל רובדי האוכלוסייה החרדית. "החברה החרדית לא יכולה לעמוד מנגד כאשר מהפיכה ירוקה מצויה בשיאה והחלטות של העולם הכלכלי והעסקי מושפעים מהמודעות שלהם לנושא, ואנו חייבים להיות קשובים לכך על-מנת לבלום את הנזקים הסביבתיים עבור האוכלוסייה שאנו חלק ממנה.

בשנה האחרונה יזמנו ב'חרדים לסביבה' כניסה של מוסדות תורה וישיבות לתכנית "צמצום פחמן" דבר שיביא שילוב של הפחתת מזהמים ומנגד חסכון כלכלי של מאות אלפי שקלים למוסדות התורה בצריכת החשמל. משרד התשתיות מקצה משאבים לפתרונות יצירתיים באנרגיה מתחדשת שיכולה לתת מענה גם לחסכון כספי.

בנוסף הציג הרב גנוט את הפעילות החינוכית להעלאת המודעות להגנה על הסביבה בתלמודי תורה, פרויקט המבוצע בסיוע השפד"ן.

בלובי הכניסה, ניתן היה לראות תצוגת ציורים פרי מכחולם של ילדי בתי הספר החרדיים אשר משתתפים בתוכנית החינוכית המופעלת ע"י חרדים לסביבה, בסיוע השפד"ן. הציורים, שזכו במקומות הראשונים בתחרות הציורים שנערכה זה לא מכבר, זכו להתעניינות רבה מצד כל המשתתפים בכינוס.

במסגרת הכנס נערכו שלשה מושבים שעסקו בפנים הנוספות לאיכות הסביבה. מושב ראשון עסק ב"הגברת השימוש בתחבורה ציבורית כדרך לשמירה על הסביבה ועל איכות החיים", אותו ניהל הרב שלמה רוזנשטיין, מתאם התח"צ למגזר החרדי. במושב השתתפו הרב אברהם רובינשטיין, סגן ראה"ע בני ברק, ד"ר נועם גרסל, אחראי על תחום איכות הסביבה ב'אגד' ו'דן', לצד אלי בליליוס מנכ"ל חברת סופרבוס ועו"ד חנן מנדל, מרצה למשפטים בקריה האקדמית אונו. במושב הועלו הנושאים הבוערים העומדים על סדר יומו של הציבור החרדי בכל הנוגע לבעיות התחבורה הציבורית עימן הוא מתמודד יומיום.

מושב נוסף שיוחד לנשים בלבד התקיים במקביל בהשתתפות ח"כ אסתרינה טרטמן חברת ועדת הפנים ואיכות הסביבה, ד"ר מיקי הרן מנהלת תחום איכות סביבה בקריה אקדמית אונו ולשעבר מנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, תחת הכותרת "נשים מובילות שינוי בסביבה".

מושב שלישי עסק בדרכים לשיפור איכות החיים בשכונות החרדיות, במסגרתו הועלו פתרונות מיוחדים להגנה על הסביבה. במושב זה הוצג פרויקט השפד"ן, העוסק בטיהור מי שפכין להשקיה, פרויקט שמניב 130 מיליון מ"ק מי השקיה היעילים לכל סוגי הגידולים ומהווה 80% מתצרוכת השקיית הנגב ומשמעותו חיסכון בסדר גודל של מטר אחד בכינרת בכל שנה. כמו"כ הציג מיכאל כרמי, מנכ"ל תאגיד אל"ה את פרויקט מחזור הבקבוקים בריכוזים החרדיים ברחבי הארץ. בנוסף, השתתפו במושב נציגים מהקהילייה העסקית שהציגו את משנתם ותורת ההגנה על הסביבה הארגוניהם כגון, קוקה קולה וחברת "הנדסת הספק" המספקת פתרון ממשי לחסכון בצריכת החשמל.

בכנס השתתפו ונטלו חלק עוד ראש עיריית מודיעין עילית הרב יעקב גוטרמן, ראש עיריית ביתר עילית הרב מאיר רובינשטיין, ראש עיריית אלעד הרב צביקה כהן, ראש מועצת עמנואל הרב ישעיהו אהרנרייך, סגן ראש עיריית ירושלים הרב אורי מקלב, מ"מ ראש עיריית פתח תקווה הרב אוריאל בוסו, סגן ראש עיריית ביתר עילית הרב יצחק פינדרוס, מזכיר מועצת חכמי התורה וחבר דירקטוריון השפד"ן הרב רפאל פנחסי ועוד אישי ונבחרי ציבור, אנשי תקשורת ומובילי דעת קהל, לצד מאות משתתפים מכל גווני הקשת החרדית מכל רחבי הארץ.

הכנס התקיים בחסות ובסיוע קרן ברכה, איגוד ערים דן (שפד"ן), חברת קוקה קולה, בית ההשקעות מיטב, בנק מרכנתיל, חברת הנדסת הספק, חברת NDS, והקריה האקדמית אונו אשר הביאו לקיומו המוצלח של הכנס.לכתבה זו טרם התפרסמו תגובות
מבזקי חדשות
22.05.2012 15:35
מאת: דניאל טננבוים

צומת אלייכין: רוכב אופנוע נהרג בתאונת דרכים

22.05.2012 10:45
מאת: ישראל חדש

מנהרות הכרמל נסגרו לתנועה

10.04.2012 8:30
מאת: דניאל טננבוים

נתניה: אם ושני ילדיה נפצעו בשריפה

10.04.2012 6:30
מאת: יונתן דולב

רחובות: גבר נדקר בביתו - מצבו קשה

09.04.2012 23:17
מאת: יונתן דולב

שלושה פצועים בתאונת דרכים בגבעת שמואל

23.03.2012 13:40
מאת: דניאל טננבוים

לוד: שני נפגעים באורח אנוש וקל באירוע ירי

23.03.2012 13:39
מאת: דניאל טננבוים

רוכב טרקטורון נפגע באורח קשה בצומת להבים

23.03.2012 13:00
מאת: ישראל חדש

נחל שורק: אדם פונה לאחר חילוץ ממושך

     
דף הבית | חדשות | מבזקים | גלריה מהארץ | גלריה מהעולם | גלריה יהדות | וידאו | המייל האדום | פרסם אצלינו | הוסף למועדפים | הפוך לדף הבית | תקנון
© כל הזכויות שמורות ל npv חדשות+
Rivyon.com